Kedi maydanoz yer mi ? , Kediye maydanoz zarar verir mi ?

Kedi maydanoz yer mi ?

Kedi maydanoz yer mi ?diye bakıldığında, aslında kedilerin her besini kolaylıkla tüketip sindiremedikleri söylenebilir. Sindirim sistemlerinin çalışma prensibi farklı olan kediler, çoğu zaman evde yapılan yemeklere ve ürünlere ayrı ilgi duyarlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır.

İlk olarak kedilerin yemeklerinin kolay sindirilebilir olması gerekir. Yeşilliği çok seven ve yeşillik ile beslenen kediler için en çok araştırılan konuların başında kediler maydanoz yer mi sorusu gelir. Etobur canlılar olarak bilinen kedilerin yeşilliklere karşı da ayrı bir hassasiyeti vardır.

kediye maydanoz verilir mi ?

Maydanoz her ne kadar sağlıklı bir besin kaynağı olsa da kedilere maydanoz yedirirken çok dikkat edilmesi gerekir. Az miktarda maydanoz herhangi bir sağlık problemine yol açmazken, fazla yenmesi durumunda zehirlenme gibi çeşitli problemlere neden olabilir.

Yavru Kediye Maydanoz Verilir mi?

Yavru kediye sahipseniz kedinizin yediklerine ekstra dikkat etmeniz gerekir. Yavru kediler, yetişkin kedilere oranla daha hassas sindirim sistemleri mevcuttur. Bu sebeple onlar için zararlı olacak besinleri çok az miktar tüketseler dahi, besinlerin zararlı etkisini kısa süre içerisinde hissederler.

Sağlıklarının korunması için bu aşamada mutlaka yavru kedilerin yediklerine dikkat etmek oldukça önem arz eder. Maydanozun içerisinde bulunan besinler yavru kedilere ciddi zararlar verebilir. Yavru kediye maydanoz verilir mi diye soracak olursanız, en net verilecek tavsiyelerden bir tanesi pişmiş ya da çiğ fark etmeksizin yavru kedinize maydanoz vermekten kaçınmanızdır.

Ev Kedilerine Maydanozlu Yemek Verilir mi?

Maydanoz, evlerde sıklıkla tüketilen ve yemeklerde kullanılan bir sebzedir. Özellikle ev kedileri, evde pişen yemeklere de ortak olmasından dolayı maydanoz verilip verilemeyeceği araştırmalar arasında yer alır. Maydanoz yavru kediler dışında ara sıra tüketildiğinde herhangi bir zararı olmayan bir besindir. Ancak yapılan araştırmalar ve ortaya konulan verilere göre maydanoz tüketiminin aşırıya kaçılması durumunda kedilerin zehirlenme semptomları ortaya çıkabilir.

kediler maydanoz yiyebilir mi ?

Ev kedilerine maydanozlu yemek vermek zararlı olabilir. Kedilerde maydanoz yedikten sonra kusma, ishal, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetler aktif ise bu durumda mutlaka veteriner hekime gösterilmesi tavsiye edilir. Sık ve belirli bir düzen içerisinde tüketilen maydanozlar kedilere ciddi oranda zarar verici etki yaratabilir. Besleyici besinler, kedilerin sağlıklı bir şekilde büyümelerine olumlu yönde katkı sağlar. Kedinizi besleyici sebzeler ile beslemek isterseniz sindirim sistemine uygun besinleri tercih edebilirsiniz.

Kedi Maydanoz Yerse Ne Olur?

Kediler, etobur canlılar olmalarından dolayı sindirim sistemleri bu besinlere göre programlıdır. Sindirim sistemleri, her türlü yeşil bitkiyi sindirebilecek şekilde gelişim göstermemiştir. Kediler, yaradılışları gereği tek tip beslenme eğilimindedirler. Bu yapıya ve programa göre kediler beslenme hususunda oldukça narin varlıklardır.

Kediler maydanoz yerse ne olur derseniz bu durum ciddi problemlere yol açabilir. Maydanoz, kedilerde kolaylıkla sindirilemeyen bir besindir. Maydanozun sindirilmediği durumlarda kedilerde ishal, kusma, yorgunluk gibi çeşitli reaksiyonlar meydana gelebilir.

Maydanoz Yemek Kedi İçin Zararlı mı?

Maydanoz, yüksek miktarda K vitamini içeren bir besindir. Maydanozun içerisinde bulunan K vitamini, kan pıhtılaşmasına neden olur. Aşırı miktarda tüketildiğinde kedilerde kan pıhtılaşmasına neden olarak kanama riskini artırabilir. Aynı zamanda maydanozda ksantin, oksalat maddeleri yüksek miktarda bulunur. Bu maddeler düzenli ve sık sık tüketildiğinde kedilerde idrar yolu taşlarının oluşmasına neden olabilir.

Maydanoz yemek kedi için zararlı mı

Maydanoz yemek kediler için uzun vadede zararlı olabilecek besinler arasında yer alır. Yemek içerisinde az miktarda bulunan maydanozların herhangi bir zararı bulunmazken, çok miktarda tüketilmesi durumunda pek çok problem meydana gelebilir. Maydanoz tüketiminden sonra kedinizin sağlık durumu ile alakalı bir problem olduğunda mutlaka veterinere götürülmesi tavsiye edilir.

Kediler Maydanoz Dışında Ne Yer?

Söz konusu kediler olduğunda sağlıklı ve doğru beslenme oldukça önemlidir. Kediler maydanoz dışında ne yer diye bakıldığında aslında birçok çeşitle karşılaşmak mümkün. Bunları sıralayacak olursak:

  • Yemek hususunda seçici olan kedilerin en önemli protein kaynakları arasında balıklar yer alır. Hamsi, istavrit, uskumru gibi pek çok balık çeşidinin haşlanarak verilmesi tavsiye edilir.
  • Havuç ve yoğurt, kedilerin en sevdiği besinler arasında bulunur. Yaş kedi ve köpek mamalarında da sıklıkla bulunan havuçlar kedilerin diş ve göz sağlığı içinde faydalıdır.
  • Kediler için laktozsuz yoğurt sindirim sistemi için önemlidir.
  • Ispanak kedilerin sevdiği bir diğer besinler arasında bulunur. Ispanak verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi ıspanağın öğün içerisine karıştırılarak verilmesi gerektiğidir. Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonu bulunan kedilere direkt olarak ıspanak verilmesi sakıncalıdır.           

Kedilerin Sevdiği Yeşillikler Hangileri?

Kediler, evlerde yapılan birçok yemeği yiyebilirler. Aynı zamanda sağlıklı olabilmeleri için de çeşitli sebzeleri tüketmeleri gerekir. Kedilerin sevdiği yeşillikler; ıspanak, brokoli, marul, salatalık şeklinde sayılabilir. Her bir yeşilliğin kediler üzerinde ayrı bir faydası bulunur. Tüketim sürecinde kedilerin takibi oldukça önemlidir.

Marul, ıspanak ve benzeri yeşillikleri tüketen kedilerde meydana gelen rahatsızlık var ise mutlaka verilen besinler gözden geçirilmelidir. Sindirim sistemleri hassas olan kediler en ufak gıdaya karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Özellikle yavru kedilerde besinlere ekstra dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Yorum yapın

yeğen sözleri - troll keko sözleri - Görümceye güzel sözler - Ölen kardeşe sözler - Kedilerde Arka Ayakların Tutmaması ve Titremesi - bacıya güzel sözler- toruna güzel sözler - nikah fotoğrafı altına yazılacak sözler