Kedimin Göz Çevresi Kızardı Ne Yapmalıyım? - Kedi Bloğu

Kedimin Göz Çevresi Kızardı Ne Yapmalıyım?

Kedimin göz çevresi kızardı ne yapmalıyım diyorsanız bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Kedilerde ortaya çıkan ve hafif olarak ilerleyen çoğu rahatsızlık acil ve tıbbı bir müdahale gerektirmez. Ancak bu durumun istisnası olarak görülebilecek göz rahatsızlıkları farklı bir kategoride değerlendirilmelidir. Kedilerde ortaya çıkan göz enfeksiyonları son derece önemli ve hassas bir konudur. Hızlı bir biçimde kötüleşen ve gözlerde kalıcı hasarlara bile neden olabilen durumlar acil müdahale gerektirmektedir.

Kedilerin gözlerinin kızarması kimi zaman evcil hayvan sahiplerini korkutabilir. Aynı hayatı paylaştığınız ve artık ev halkından birinin en hassas organlarından birinde ortaya çıkan bu durum endişeli hissetmenize neden olabilir. Ancak bu durumun altta yatan nedenlerini bilmek ve doğru müdahalede bulunmak sorunun kolaylıkla çözümlenmesini sağlayacaktır. Kedilerde göz kızarması farklı sebeplere bağlı olabilir. Göz kızarması genellikle;

 • Enfeksiyonlar
 • Alerjiler
 • Göz tahrişi
 • Yaralanma sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bir veteriner hekimle görüşmek en doğru ve etkili çözümü bulmak için önemlidir.

Kedinizde göz kızarıklığıyla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey durumu yakından gözlemlemek ve takip etmek olmalıdır. Eğer kızarıklık;

 • Akıntı
 • Şişlik
 • Gözde herhangi bir değişim meydana getiriyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Veteriner hekime gidene kadar kedinin gözlerinin pamuklu ve steril bir bezle temizlenmesi gözün rahatlatılmasını sağlayacaktır.

Kedilerin Göz Çevresi Neden Kızarır?

Kedilerde göz çevresi kızarıklığı birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum genel olarak bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği gibi kedinin günlük ortamında etkilendiği bir durum da göz kızarıklığına neden olabilmektedir. Göz kızarıklığının ortaya çıkması halinde mutlaka bir veteriner hekim tarafından gözün muayene edilmesi gerekmektedir. Göz kızarıklığına neden olabilecek bazı durumları ise;

 • Bakteri, virüs veya mantarlar nedeniyle ortaya çıkan göz enfeksiyonları
 • Kedilerde sık rastlanılan bir durum olan konjonktivit
 • Çeşitli maddelere karşı aşırı hassasiyet gösterilmesi ile alerji oluşumu
 • Göze kaçan yabancı cisimler
 • Göz travmaları gibi yaralanmalar veya çarpmalar

Kedilerde göz çevresinde kızarıklık, bir sağlık sorununun işareti olabilir. Kızarıklıkla birlikte gözde akıntı, şişlik, göz kapağının düşmesi veya gözde herhangi bir değişiklik fark ederseniz bir veteriner hekime danışmalısınız. Profesyonel bir değerlendirme, doğru tanı ve tedavi için önemlidir. Ayrıca, evcil hayvanınızın göz hijyenine dikkat etmek ve düzenli veteriner kontrollerine gitmek önemlidir.

Kimi zaman kedilerin farklı bir ortamı ziyaret etmesi veya bulundukları ortama farklı bir hayvanın gelmesi de gözlerde aşırı hassasiyet oluşmasına ve bu durum ile birlikte gözde kızarmaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Formun Üstü

Kedilerde Göz Kızarıklığı Neyin Belirtisi?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de en hassas organlar arasında yer alan gözler, farklı nedenlerden ötürü sağlığını kaybedebilir. Pek çok kedide gözlemlenen ve son derece yaygın olan kedilerde göz kızarıklığı sorunu kedinin beslenmesi, bulunduğu ortamın hijyeni gibi pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Kedinin yaşam kalitesini düşüren ve kedi için son derece zorlayıcı olan bu durumun altta yatan sebepleri mutlaka bilinmeli ve bu yönde bir tedavi uygulanmalıdır.

Kedinizde göz kızarıklığının yanı sıra; gözlerde akıntı, çapaklanma, kanlanma, göz kapamada zorluk, şaşılık gibi durumlar söz konusu ise vakit kaybetmeden mutlaka bir uzmana göstermeniz gerekmektedir. Bakıldığında altta yatan neden çoğu zaman enfeksiyon olsa da kimi durumlarda bu enfeksiyon daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle kedinin gözünde bulunan enfeksiyonun bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir.

Basık yüzlü kedilerde daha fazla ortaya çıkabilen bu göz hastalıkları gözkapaklarının iltihaplanmasına kadar ilerleyebilmektedir. İltihap neticesinde ortaya çıkabilecek olan katarakt da sevimli dostumuzun hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Göz kızarıklığı ile belirti veren glokomda ise kediler ışığa karşı hassasiyet geliştirmekte ve ışığa bakmakta zorluk yaşamaktadır.

Yavru kedilerde göz çevresi kızarıklığı da yine yetişkin kedilerde olduğu gibi hafife alınmayacak ve mutlaka kontrol edilip teşhis edilmesinin ardından tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kedinin gözünde 48 saatten fazla geçmeyen bir kızarıklığın olması durumunda acil olarak veteriner hekim ile görüşme sağlanmalıdır.

Kedilerde Göz Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Kedimin gözü kızardı ve kısık bakıyor cümlesi kedi besleyen ve onu gerçekten düşünen kedi sahipleri tarafından sıkça söylenir. Herhangi bir nedenden ötürü gözü kızaran kediniz bu kızarıklık nedeniyle kısık bakmaya başlamış olabilir. Bu durum sevimli dostunuz için de son derece olumsuz bir durumdur.

Görmesi zorlaşan ve kimi zaman durum nedeniyle acı çeken sevimli dostunuz daha fazla şefkate ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda kediniz ile yakın temasta bulunmanız ve onu psikolojik olarak desteklemeniz son derece önemli bir olgudur.

Veteriner hekime götürünceye kadar ev ortamında kedinin gözünü rahatlatacak uygulamaları deneyebilirsiniz. Kedinin gözlerinin temiz bir bez yardımı ile ılık su ile silinmesi gözde oluşan acının azaltılmasında ve enfeksiyonların kontrol altına alınmasında etkili olabilir.

Kedilerin göz enfeksiyonlarının bulaşıcı olduğu da kedi sahipleri tarafından mutlaka bilinmelidir. Kedinizin gözünde enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız sahip olduğunuz diğer kedileri veya diğer hayvanları bu enfeksiyondan korumak adına bulundukları ortamları ayırmanız doğru olacaktır.

Veteriner hekim kontrolünden sonra hekimin vereceği ilaçları ve damlaları zamanında uygulamak da kızarıklığın ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Hekim önermedikçe hiçbir tıbbı ilacın hayvanlara verilmemesi gerekmektedir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bilinçsiz ilaç kullanımının ağır sonuçlar ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır.

Kedilerde Göz Kızarıklığını Evde Geçirme

Kedimin gözü kızardı evde nasıl geçer diye araştırma yapıyor iseniz unutmamanız gereken bir nokta bulunmaktadır. Evde yapılacak olan müdahaleler nedeniyle profesyonel desteği geciktirmek olası daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kedinizin sağlığı açısından profesyonel danışmanınız olan veteriner hekiminiz ile senkronize olarak çalışma gerçekleştirmeniz kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi için en doğru karar olacaktır.

Bunların yanı sıra veteriner hekime ulaşımın bulunmadığı zamanlarda kedinizin gözünde oluşan kızarıklıklar için evde uygulayacağınız bazı teknikler onun rahatlamasını sağlayacaktır. Öncelikli olarak göz sağlığı nedeniyle strese girmiş olan kedinizi rahatlatmalı ve onunla ilgilenmelisiniz. Onun sevdiği aktiviteleri yaparak psikolojik olarak daha rahat olmasını sağlamalısınız. Bulunduğu ortamın hijyenini maksimum düzeye çıkarmak ve gözünü rahatlatacak ışık düzeylerini kullanmak onun için iyi birer tercih olacaktır.

Veteriner önerisi olmadan göze yapılacak olan ilaç uygulamalarının gözün daha kötü duruma gelmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Doğal sakinleştiriciler ve ılık temiz bir pamuk ile göz temizliği kızarıklığın azaltılmasında veya tamamen geçirilmesinde etkili olacaktır.

Antiseptik özelliği sayesinde dezenfeksiyon işlemlerinde kullanıla çay göz kızarıklığı açısından da ev ortamında değerlendirilebilecek bir üründür. Ilık bir miktar çayın temiz bir pamuk yardımı ile kedinin gözlerine pansuman edilmesi gözdeki enfeksiyonun azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Kedinizin gözlerinde kızarıklık haricinde çapaklanma durumlarında da bu işlem son derece etkin sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Veteriner hekime ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda eczacılara danışılarak satın alınacak olan göz damlaları da yine sevimli patinizin gözlerinin rahatlatılmasında etkili olacaktır. Bu aşamada eczacının vermiş olduğu talimatlara uygun bir biçimde uygulama gerçekleştirmek ve damla kullanımının sonucunda kedinizi mutlaka gözlemlemek gerektiğini unutmamalısınız.

Yorum yapın

yeğen sözleri - troll keko sözleri - Görümceye güzel sözler - Ölen kardeşe sözler - Kedilerde Arka Ayakların Tutmaması ve Titremesi - bacıya güzel sözler- toruna güzel sözler - nikah fotoğrafı altına yazılacak sözler